Organizator:

Motoryzacja i energia – Polska i Europa. Trendy i wyzwania do 2035 roku

30 marca 2023

12:45 - 13:30

Panel dyskusyjny

Motoryzacja i energia – Polska i Europa. Trendy i wyzwania do 2035 roku

Moderator: Jakub Faryś, Prezes, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

Do udziału w panelu zostali zaproszeni:

  • Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor, PKN Orlen
  • Cezary Kaczmarczyk, External, Legal & Corporate Affairs, Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.
  • Wojciech Rowiński, Dyrektor Generalny, Scania Polska S.A.
  • Sven Stein, CFO, Volkswagen Group Polska
  • Klaus Wallenstein, Dyrektor Zarządzający, MAN

Kontekst debaty:

Motoryzacja jest branżą inwestującą najwięcej w Europie w innowację i odpowiadającą nową technologią na wyzwania klimatyczne. Właśnie trendy technologiczne i klimatyczne będą stanowić wyzwaniach dla Polski do 2035 roku.

Komisja Europejska zakomunikowała, że do 2050 roku Europa stanie się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. 13 lutego 2023 r. Parlament Europejski zatwierdził nowe cele w zakresie redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych, będące częścią pakietu „Fit for 55”.

W celu osiągnięcia zamierzonych celów Komisji konieczny będzie wkład ze strony wszystkich sektorów gospodarki. Olbrzymie zmiany muszą zajść przede wszystkim w obszarze transportu. Transport jest bowiem jedynym sektorem, w którym wzrasta emisja gazów cieplarnianych. Paneliści podejmą dyskusję o działaniach rynku motoryzacyjnego i energetycznego w tym zakresie, a także zwrócą uwagę na nowe przepisy wiążące się bezpośrednio z zakończeniem sprzedaży samochodów spalinowych w Unii Europejskiej od 2035 roku.