Mariusz Mankiewicz


Head of Operations w Grupie DEKRA

Tytuł wystąpienia:

Samochody poruszające się po drogach bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony kierowcy do niedawna gościły tylko na ekranach filmów fantastyczno-naukowych. Dziś zaś jazda autonomiczna staje się – m.in. obok elektromobilności – jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w przemyśle motoryzacyjnym.

Jako kierowcy przywykliśmy do adaptacyjnych tempomatów, systemów utrzymujących tor i kierunek jazdy na autostradzie lub wspomagających parkowanie. Coraz bliżej nas jest już rzeczywistość, w której na drogach jeździć będą auta, w których komputer aktywnie zastąpi kierowcę, czyniąc z niego (co prawda nadal mogącego w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem) pasażera.

Rozwój technologii autonomicznej jazdy niesie za sobą wiele wyzwań w różnych obszarach, m.in.: bezpieczeństwa użytkowników takich pojazdów i innych uczestników ruchu, ale też przygotowania infrastruktury, zarówno informatycznej, jak i drogowej. Pozostaje jeszcze jedna kwestia: czy pojazd autonomiczny nie zapewni nam wygody podróżowania kosztem przyjemności płynącej z samodzielnego prowadzenia samochodu?

Na te i inne pytania postaram się udzielić Państwu odpowiedzi podczas prelekcji „Jazda autonomiczna – najważniejsze wyzwania oraz czy technologia wyprzedzi przyjemność?”, którą będę miał przyjemność wygłosić 29 marca podczas Kongresu MOVE Mobility&Vehicles, odbywającego się w ramach Poznań Motor Show 2019. Serdecznie zapraszam.

BIO:

Pan Mariusz Mankiewicz jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, którą ukończył uzyskując tytuł magistra inżyniera. Swoją drogę zawodową związał z motoryzacją i Grupą DEKRA w Polsce, w której pracuje nieprzerwanie od ponad 14 lat. W 1996 roku objął stanowisko Dyrektora Działu Ekspertyz. W latach 2014 – 2018 pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu. Od stycznia br. zasiada na stanowisku Członka Zarządu oraz Head of Operations w Grupie DEKRA w Polsce, odpowiadając za obszar usług dla motoryzacji. Jako ekspert z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego pan Mariusz Mankiewicz uczestniczył w licznych konferencjach i sympozjach branżowych.