Mirosław Michna


KPMG w Polsce


Partner, doradztwo podatkowe, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej

Tytuł wystąpienia: „Sprawne dostarczanie innowacji kluczem do rozwoju nowej mobilności” / „Jak rozpędzić elektromobilność w Polsce - metody finansowania”

Panel I

Jak wynika z badań przeprowadzanych przez KPMG najważniejszymi trendami na rynku motoryzacyjnym w ciągu najbliższej dekady będą zdolność łączenia się pojazdów z otoczeniem i digitalizacja, a także rozwój elektromobilności i pojazdów elektrycznych opartych na ogniwach paliwowych. Pokazuje to jasno, że kluczem do bycia liderem w branży będzie konieczność rozwijania innowacyjnych produktów. Już teraz wiele miast w Europie Zachodniej wprowadza zakazy dla pojazdów z silnikami diesla, a w dalszej kolejności planowane jest całkowite odchodzenie od siników spalinowych. Stanowi to zarówno zagrożenie, jak i szansę dla producentów pojazdów.

Przejście do cyfrowej rzeczywistości będzie miało równie doniosłe konsekwencje dla sektora motoryzacyjnego. Nie tylko wzrośnie znaczenie podmiotów spoza branży, takich jak np. firm technologicznych, ale przewiduje się także, że sieć salonów motoryzacyjnych zmniejszy się nawet o połowę do 2025 roku.

Te i inne tematy zostaną poruszone w czasie debaty „Sprawne dostarczanie innowacji kluczem do rozwoju nowej mobilności” moderowanej przez p. Mirosława Michnę na Kongresie Move podczas dorocznego Poznań Motor Show.

Panel II

Elektromobilność stanowić będzie jeden z najważniejszych trendów motoryzacyjnych w ciągu następnych lat. Pomimo że popularność i sprzedaż pojazdów elektrycznych rośnie dynamicznie na całym świecie, wiele wysiłku trzeba jeszcze włożyć, aby zoptymalizować stosowane technologie. Największymi przeszkodami w rozwoju segmentu są wciąż ceny baterii i pojazdów, dostępność stacji do ładowania oraz zasięg samochodów.

Rozwój elektromobilności to również jeden z kluczowych celów rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W jej ramach rząd wprowadził szereg zachęt, mających na celu zwiększenie popularności pojazdów elektrycznych. Początkowe rozwiązania zakładały m.in. zwolnienia z akcyzy, umożliwienie korzystania z buspasów czy darmowe parkowanie. Niedawno jednak Ministerstwo Energii, wzorem krajów zachodnich, zaproponowało wprowadzenie dopłat do zakupu samochodu elektrycznego. Czy taki ruch spowoduje rewolucję na polskich ulicach?

Odpowiedzi na to pytanie będą poszukiwać uczestnicy debaty „Jak rozpędzić elektromobilność w Polsce – metody finansowania” moderowanej przez p. Przemysława Szywacza na Kongresie Move podczas dorocznego Poznań Motor Show.

BIO:

Partner w KPMG, gdzie kieruje zespołem doradców dla sektora motoryzacyjnego oraz biurami KPMG w Krakowie i Katowicach. Mirek specjalizuje się w doradztwie podatkowym z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz podatku od osób fizycznych. W swojej karierze kierował wieloma projektami z zakresu międzynarodowego prawa podatkowego oraz fuzji (w tym projektami typu due diligence). Wielokrotnie doradzał w procesach prywatyzacji oraz reorganizacji grup spółek (przekształcenia, połączenia, podziały, podatkowe grupy kapitałowe). Doradza spółkom polskim i zagranicznym – w szczególności w zakresie bieżącego doradztwa dla przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego, przemysłowego, także w zakresie doradztwa na rzecz podmiotów działających na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Mirek jest współautorem publikacji na temat branży motoryzacyjnej wydanych wspólnie przez KPMG i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego