Przemysław Szywacz


KPMG


Dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w zespole doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce

Tytuł wystąpienia:

Według raportu KPMG International pt. „Global Automotive Executive Survey 2019”, elektromobilność, obok zdolności łączenia się pojazdów z otoczeniem oraz pojazdów zasilanych w oparciu o ogniwa paliwowe, stanowi jeden z trzech kluczowych trendów w motoryzacji do 2030 r. Sprzedaż pojazdów elektrycznych rośnie dynamicznie na całym świecie, niemniej ich udział w rynku jest wciąż relatywnie niewielki na co wpływają m.in. ceny baterii i pojazdów, dostępność stacji ładowania oraz zasięg samochodów elektrycznych.

W Polsce rozwój elektromobilności to również jeden z kluczowych celów rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W jej ramach rząd wprowadził dotychczas szereg zachęt, mających na celu zwiększenie popularności pojazdów elektrycznych. Początkowe rozwiązania zakładały m.in. zwolnienia z akcyzy, umożliwienie korzystania z buspasów czy darmowe parkowanie. W tym roku Ministerstwo Energii, wzorem innych krajów, zaproponowało m.in. wprowadzenie dopłat do zakupu samochodu elektrycznego (nawet do 36 tys zł) oraz wsparcie finansowe w zakresie inwestycji w stacje ładowania. Czy taki ruch, wyczekiwany przez branżę, spowoduje faktyczną rewolucję na polskich ulicach?

Odpowiedzi m.in. na to pytanie będą poszukiwać uczestnicy debaty „Jak rozpędzić elektromobilność w Polsce – metody finansowania” moderowanej przez p. Przemysława Szywacza na Kongresie Move podczas dorocznego Poznań Motor Show.

 

BIO:

Przemysław Szywacz jest Dyrektorem w KPMG dziale doradztwa podatkowego w zespole doradców dla branży motoryzacyjnej. Przemysław specjalizuje się w doradztwie podatkowym przede wszystkim z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, w podatkowych aspektach reorganizacji oraz przekształceń spółek jak również wspiera swoich klientów w bieżących kwestiach podatkowych w ramach CIT, VAT i PIT związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jego doświadczenie obejmuje udział w projektach z zakresu międzynarodowego prawa podatkowego oraz doradztwa transakcyjnego, gdzie kierował pracami wielu zespołów. Doradza podmiotom zarówno polskim jak i zagranicznym – w szczególności w zakresie bieżącego doradztwa podatkowego dla przedsiębiorstw sektora energetycznego, telekomunikacyjnego, czy też szeroko rozumianej dystrybucji dóbr konsumpcyjnych. Jest autorem licznych publikacji o tematyce podatkowej oraz prelegentem podczas szkoleń i telekonferencji. Przemysław jest współautorem publikacji na temat branży motoryzacyjnej wydanych wspólnie przez KPMG i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, uczestnikiem konferencji branżowych oraz autorem artykułów i komentarzy w zakresie branży motoryzacyjnej oraz elektromobilności.